Itt egy kis eligazítás a 2019-es szatmárnémeti helyzetről és arról, hogyan is állt a kínálat 3-5 évvel ezelőtt:
Az összehasonlításhoz a hazai legnagyobb apróhirdetéses oldalakat és helybeli ingatlanközvetítők weboldalait hívtuk segítségül. Az utóbbiakon szerepelnek még az akár 3-5 éves ajánlatok is.
A 2019-es piaci árakat sokféle módon meghatározhatjuk, ám a legjobb mutató, mely összehasonlítási alapot is adhat, az az euró/négyzetméter.
A kutatás során 10 kategóriát állapítottunk meg. Számos példát kerestünk mindegyikre, azok négyzetméterárait átlagolva kaptuk az eredményeket. A Szamos jobb partján a "központi fekvés" a centrumot és a közvetlen környező utcáit jelenti. A "központ közeli" kategória a maximum 15-20 perc sétára eső épületeket a polgármesteri hivataltól véve. A "városszéli" az ettől távolabb eső környéket. A folyó bal partján a "központ közeli" fekvést a Shopping City plázától vett 15-20 perces séta jelenti. A távolabb eső területek "városszéliek".
Elsőként nézzük a lakások és a házak 2019. júliusi árait:
Jobb parti házak:
Bal parti házak:
Jobb parti lakások:
Bal parti lakások:
Az árkülönbség kiszámításához elegendő volt a 2014-2016-os házárakat segítségül hívni:
Jobb parti házak:
Bal parti házak:
Ha kategóriánként kiszámoljuk, mennyivel drágultak mintegy 3-5 év alatt az ingatlanok, és átlagot vonunk, eredményül 35,46%-os árnövekedést kapunk. Míg egy 100 négyzetméteres, felújított, központ közeli ház a Szamos jobb oldalán 2015. környékén 52.000 euróba került (lokációtól és állapottól függően az árak eltérhetnek), ugyanezt jelenleg 68.500 euróért tudhatnánk magunkénak.
Az ingatlanpiacról releváns információt a közvetítőktől nem tudhatunk meg.
Miért lenne érdekük azt mondani, hogy túl magasak az árak, illetve mikor várható a tetőzés? A cégeknek kínálata azonban egyre stagnálóbb. Az apróhirdetéses oldalakat és a közvetítők weboldalait böngészve több hónapja, vagy akár több mint egy éve hirdetett lakások és házak jönnek szembe, pedig többségük jó állapotnak örvend.
Másik érdekes jelenség az ingatlanosok körében az egymásra licitálás.
Azok, akik folyamatosan keresik a nagy Ő-t, az álomotthont, nem létezik, hogy ne látták volna példát ugyanazokra az épületekre egyszerre két, vagy akár három ingatlanközvetítő kínálatában. Az árak között egy-két-, néha ötezer eurós különbség is lehet. Tudván, hogy 1,5-2,5%-os jutalékért dolgoznak a közvetítők, továbbá 4-7%-ot még engedhetnek is az irányárból, itt egy számítás:
Új építésű házat a jobb parton, város szélén, "fehérben" 70-72-74 ezer euróért láttunk egyszerre három helyen meghirdetve. Legkisebb ár: 70.000 euróból engednek 5.000-et, máris 65.000-nél vagyunk. Ebből tegyük fel, hogy 2%-ot eltesz az ingatlanos. Végeredményként 63.700 euró illeti a tulajdonost, amennyiben a legolcsóbb ajánlatra esik a vevő választása. Amennyiben a legdrágábbnak dől be, a tulaj 67.340 euróval lesz gazdagabb.
Az információk fényében mindenki eldöntheti, megéri-e most vásárolni, vagy vár még a nagy alkalomra. Azok, akik rendelkeznek az otthonra szánt összeggel, 5-7%-nál többet is alkudhatnak, hiszen biztos és gyors szerződéskötésre számíthat a tulajdonos. A banki hitelben gondolkozók tovább elmélkednek, mérlegelnek és számolnak, mivel egy 20-30 éves elköteleződés nem mindenkinek számít jó befektetésnek még akkor sem, ha a saját otthonáról van szó.